Thursday, November 5, 2009

Test yourself

Source : Here

1) A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1 more than the ball. How much does the ball cost?

2) If it takes five machines 5 minutes to make five widgets, how long would it take 100 machines to make 100 widgets?

3) In a lake, there is a patch of lily pads. Every day, the patch doubles in size. If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it take for the patch to cover half of it?

All 3 right ??? If not, some consolation:
When researchers put the following three problems to 3400 students in the US, only 17 per cent got all three right

13 comments:

utbtkids said...

Aha, you stealing my thoughts??

I was looking at

http://www.whiteoakschool.com/camp-creek-blog/2009/9/26/open-thread.html


yesterday :)

AverageJane said...

Fun questions those. Were a good break from the usual. :)

Solilo said...

Got 1 & 2 right. 3 wrong.

K3 said...

My brain is filled with hay! YAY! :)

Sands said...

got them all right and now am freaked out. Usually don't get any right :)

Usha said...

OOps here i was thinking that you are talking about the arithmetic that your 4 year old is learning and when I took the test I realized that I got only 2 and 3 right! :(

Chitra said...

i got 2 and 3 correct :) fun

Lakshmi said...

Got it all ;) Glad that brain works atleast when challenged ;)

Swaram said...

Hd seen these @ a website few days bk! Really interesting ones :)

Poppins said...

Reminds me of our common employer :) Seriously, did the first one with algebra (i love algebra :) Second and third are known ones!

ChoxBox said...

my older kid got all three right and says she'll ask her friends at school tomorrow :)

The Print Lover said...

Took me back to campus interview days :)

starry eyed said...

Tagged!

 

My circle of life with BP, Cantaloupe and Junior and much more | Desenvolvido por EMPORIUM DIGITAL